Boşanan kadın kendini nasıl yeniliyor?

Hem iş hem de ev hayatının arasında sıkışan kadın ayrılık kapıyı çalınca bakın kendini nasıl yeniliyor?

 Kadınlar, yaşamlarının her evresinde farklı kişiliklere  bürünürler. Bu kişilikler doğal olarak dış görünümlerine de yansır. Bir kadının çalışma hayatına girmeden önceki yaşam tarzı ile çalışmaya başlayıp, iş hayatında başarılara ulaştığındaki yaşam tarzı arasında gözle görülür farklılıklar vardır. Çalışan kadının hayatına bir de evlilik girdiğinde tarzı tamamen değişmekte ve değiştirdiği her tarzın acemiliğini uzun süre yaşamaktadır. Bu süreci yaşayan kadınların bilgi ve tecrübe sürecinde kendilerine yeteri kadar önem vermediklerini, karşı taraftan beklentilerinin yüksek olduğunu gözlemliyorum…

İş kadınından ev kadını olur mu?

Kadınlar hayatlarının bazı dönemlerinde öncelikleri arasında sıkışıyorlar.  Ancak genellikle öncelikleri iş hayatı oluyor. Bazense bu durum değişiyor ve özel hayat ön plana geçiyor. Bu dengeleri kurabilen ve başarıyı arzu eden kadın tiplemeleri iş ve özel hayatında daha az sorun yaşıyor. Hem evliliğinde hem iş hayatında başarıyı arzu eden kadınların motivasyonu da yüksek oluyor ve evlilikleri daha uzun sürüyor. Özel hayatında eşinin önceliklerini bilmesi ve onlara saygı göstermesi, evliliğin sağlıklı yürümesini sağlıyor.

İş hayatında da işinin gereklerini yerine getirmesi beraberinde başarıyı getiriyor. Bu dengelerin uçlarını kaçırdığı zaman yavaş yavaş sorunlar başlıyor. Dolayısı ile terazinin kefelerinin hep eşit olması gerekiyor. Burada bizim örnek kadın tiplememiz özel hayatındaki öncelikleri yeterince yapmıyor, bütün benliğini ve enerjisini iş hayatına kanalize etmeye başlıyor. Bu da evini ve eşini ihmal etmek anlamına geliyor. İşte bu dengesizlik sorunları ile beraber geldiğinde ayrılık kapıyı çalmış oluyor. Bu bazen 6 ay bazen de 6 sene sürüyor….

Bizi biz yapan, hep bugünkü kararlarımızdır.

Her yaptığımız oluşumun duygusal boyutu gelecekteki yaşamın aynadaki yansıması gibidir.

Dokunmak, hissetmek, yaşamak…

Ve aşık olmak.

Bu bizim kendimiz için seçtiğimiz tarzdır, karakterdir, yoldur…

İş kadınları boşanmanın ardından kendilerini yenilemek için neler yapıyor?

İş arkadaşları ile evliliği konusunu tartışırken kendisinin evliliğe ne kadar emek verdiğini ve bu emekleri eşinin görmezden geldiğini anlatarak etrafındaki her profile uygun senaryolar yazıp, kendini ayrılığa hazırlıyor. Ve bunun neticesinde kendi anlattıklarına bile inanmadığından egosunu tatmin etmek için hayatında bir şeyleri değiştirmeye başlıyor. Bunların içerisinde öncelikle en kısa zamanda satın alabilecekleri ne ise o programları yapmaya başlıyor. Görüntü efektlerinde kıyafet, aksesuar, saç, makyaj değişiklikleri görülürken, sosyal çevresinde de sürekli gittiği mekanları değiştirerek, hatta evindeki objeleri ve boşandığı kocasını hatırlatacak eşyaları bile eski hayatından  silmeye çalışıyor.

www.kadinmag.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir