Grip hakkında doğru bilinen yanlışlar!

grip-hakkinda-dogru-bilinen-yanlislar
Paylaş
 

Üzerinizdeki halsizlik, kırgınlık, burun akıntısı, gribin belirtileri değildir. Bu yüzden nedeni bilmeden tehşis koymak hastalık sürecinizi etkileyebilir.

Her hastalık belirtisini grip sanıp ezbere tedavi yöntemleri uygulamak, hastalığın süresini uzatıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Hülya Kuşoğlu, http://www.hurriyetaile.com’a  grip hakkındaki doğru bilinen yanlış bilgileri anlatıyor!

“Grip Basit Bir Solunum Enfeksiyonudur”
Grip genellikle basit bir solunum yolu enfeksiyonu olarak değerlendiriliyor. Ancak sanılanın aksine hastalandığımızda kendimize iyi bakmazsak, enfeksiyon ciddi solunum yolu komplikasyonlarına doğru ilerleyip ölümcül olabiliyor.

“Hemen Antibiyotik Kullanmalı”
Toplumda hatalı antibiyotik kullanımı, özellikle grip vakalarında sık görülüyor. Oysa grip viral bir hastalık olduğu için hekim tarafından başka bir bakteriyel hastalık tanısı olmadan antibiyotik ilaçların grip tedavisinde yeri yok.

“Grip Aşısı Yaptırınca Grip Olunuyor”
‘Aşı olduktan sonra grip olunur’ şeklinde yanlış bir kanı var. Grip aşısı cansız inaktif virüslerden üretildiği için hastalık yapma özelliğine sahip değil. Aşı sadece bağışıklık sistemini harekete geçirip, vücudun hastalığa karşı hazırlıklı olmasını sağlıyor.

“Grip Aşısı Eylül-Kasım Aylarında Yaptırılır”
Grip aşısı mevsimi Eylül – Kasım aylarıdır. Ancak bu mümkün olamadığında sonraki aylarda da aşı yapılabiliyor. Ancak erken yapılırsa aşı daha erken koruyuculuk sağlayacağı için etkisi artıyor. Dolayısıyla aşı için “geç kalındı” kaygısı olmamalı.

“Sağlıklıyım, Aşıya Gerek yok”
Yaşlılar, çocuklar ve hastaların riskli kişiler oldukları unutulmamalı. Ancak sağlıklı kişiler de grip olmamak için kendilerine dikkat etmeli ve virüsü çevrelerine bulaştırmamaya özen göstermeli. Bunun da en etkin yolu aşılanmaktan geçiyor.

“Aşı Olursam Grip Olmam”
Grip aşısı yaptırılsa da olası diğer influnza virüsleri veya başka virüsler solunum yolu enfeksiyonuna neden olabiliyor. Aşı, içerdiği virüslere karşı bağışıklık sağlıyor. Bu nedenle aşı yaptırılsa da olası başka virüsler nedeniyle gribe yakalanma ihtimali yine de var. Ayrıca aşı sağlıklı kişilerde yüzde 90, yaşlılarda yüzde 60 civarında etkili olacağı için aşıya rağmen grip olunabiliyor.

“Vitamin Haplarını Artırmak Gerekiyor”
Grip döneminde daha fazla vitamin ve bağışıklık sistemini güçlendirici olarak tanıtılan ilaçların kullanımı bilimsel olarak faydası kanıtlanmış tedavi seçenekleri değil. Bu nedenle sağlıklı beslenmenin parçası olarak taze meyve, taze sıkılmış meyve suları ile C vitamini desteği tercih edilmeli.

“Grip Aşısının Yan Etkileri Çok Fazla”
Grip aşısı tavuk yumurtası kullanılarak üretildiği için yumurta alerjisi olan kişilere yapılmıyor. Dolayısıyla her aşının yaptığı kadar aşı yerinde kol ağrısı ve hafif ateş dışında belirgin yan etki yapmıyor.

“Grip Aşısı 2 Yıl Boyunca Gripten Korur”
Daha önce grip aşısı olmak bir sonraki yıl için koruyuculuk sağlamıyor. Virüsün genetik yapısını değiştirme özelliği nedeniyle her yıl yeni aşılar yapılıyor. Dolayısıyla aşıları her yıl yaptırmak gerekiyor.

“Tıbbi Maske Kullanırsam Grip Geçmez”
Tıbbı maske kullanımı bizi gripten korumaz. Ancak virüs içeren damlacıkları çevreye bulaştırmayı azaltacağı için çevremizdeki kişileri korumak adına uygulanabilir. 

Bu yazı 122 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum

Bir yorum bırak

REKLAM
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
Bir taraftan olayların sizi zorladığını düşünebilirsiniz ve yoğun duygular hissedebilirsiniz. Ancak isteklerinizin yaratacağı heyecana kendinizi bırakabilirsiniz. Sabırlı ve sakin davranmayı başaranlar için keyifli bir gün. Dikkatinizi kendinize odaklayabilir ve geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Çeşitli seyahatler yapabilir, kendinizi yenilemek için gayret gösterebilirsiniz. Hareket halinde olanlar arkadaş olabilecekleri zeki ve donanımlı kişiler ile karşılaşabilirler.
YENGEÇ BURCU YORUMU
Heyecanlı ve duygusal olacağınız bir gün. Farklı kültür ve felsefeye sahip olan kişilerle birlikte olabilirsiniz. Olaylara ve insanlara bakış açınız değişiyor. Ancak detaylara fazla takılı kalmayın ve ayrıntıların dağıtıcı etkisinden uzaklaşıp dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Daha önce yapmış olduğunuz yatırımları gözden geçirecek ve dikkatinizi kendinizin dışında gelişen olaylara yönelteceksiniz. Seyahatler ve çevre gezileri keyfinizi yerine getirecek. Bazı olaylar karşısında alıngan bir tavır içine girebilirsiniz. Fakat kendinizi duygulara kaptırmayacaksınız.
ASLAN BURCU YORUMU
Bugün önemsediğiniz kişiler ile görüşebilir ve ciddi konular ile ilgilenebilirsiniz. Üzerinizde hissettiğiniz halsizlik ve isteksizlik gün içinde dağılacak ve dikkatinizi önem verdiğiniz konulara odaklayacaksınız. Üstelik yaşlı kişiler, patron ve otoriteyi temsil eden kişilerin sizi desteklediğini anlayacaksınız. Böylece sabırsızlığınız azalacak ve yakınlarınıza karşı anlayışlı davranacaksınız. Yapmanız gereken işler ve daha önce almış olduğunuz sorumluluklar yüzünden gerilim hissedebilirsiniz. Fakat bugün sabırlı ve disiplinli davranacaksınız.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Kendi üzerinizde oluşturduğunuz disiplin çevrenizi etkileyecek. Özellikle büyükleriniz sizi takdir edecek. Bu arada kafanızın karışıklığı yüzünden sağlığınız kolay etkilenebilir. Fakat iyimser ve yapıcı bir tavır içinde olduğunuz için sağlık sorunları ile kolay başa çıkabilirsiniz. Sadece dikkatinizi odaklamanız biraz zor olabilir. Bu nedenle dikkat gerektiren işleri sonraya erteleyin ve sevdiğiniz konular ile ilgilenin. Eğlenceli ortamlar ve açık havada dolaşmak keyfinizi yerine getirecek.
TERAZİ BURCU YORUMU
Hareketli bir gün geçirecek ve keşif gezileri yapacaksınız. Özellikle yatırıma yönelik yaptığınız araştırmalar ve çalışmalarınızı bugün gözden geçirebilirsiniz. Yenilikler ve her türlü zenginlikler dikkatinizi çekecek. Özellikle burcun birinci ve ikinci on günlük devresinde doğmuş olanların bütün dikkati yatırıma yönelik olabilir. Aynı zamanda kendinizi yenilemek, evlenmek, çocuk sahibi olmak için güçlü arzular duyacaksınız. Fakat saygı duyduğunuz kişilere karşı daha dikkatli davranın. Detaylar dikkatinizi dağıtabilir.
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizle meşgul olacaksınız. İsteklerinizin arttığı bir dönem ve parasal sorunlarınız olabilir. Daha doğrusu parasal ihtiyaçlarınız artmış olabilir. Harcama yaparken bütçenizi fazla aşmamaya özen gösterin. Bu arada arkadaşlarınızdan veya yakınlarınızdan borç alabilir veya yeni fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Fakat hırslı bir tavır içinde bulunmayın. Özellikle sevdiklerinize karşı biraz anlayışlı davranmanız gerekiyor. Arkadaşlarınız ile daha fazla vakit geçirdiğiniz için sevdiğiniz içerleyebilir.
YAY BURCU YORUMU
Bugün alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak ve önem verdiğiniz konular ile ilgileneceksiniz. Disiplinli ve ciddi tavırlarınız ile büyüklerinizi etkileyebilirsiniz. Özellikle burcun son on günlük devresinde doğmuş olanlar, hiçbir zaman olmadıkları kadar sabırlı ve dirayetli olacaklar. Uzun zamandır görmediğiniz büyükleriniz ile ilgilenebilir, onların ziyaretine gidebilirsiniz. Katılacağınız davetlerde önemsediğiniz dostlarınızla karşılaşabilir ve ilişkilerinizi pekiştirebilirsiniz. Bugün hareketli ve verimli bir gün geçireceksiniz.
OĞLAK BURCU YORUMU
Değiştirmek istediğiniz alışkanlıklarınızın sizi zorladığını düşünebilir ve yeni yöntemler geliştirebilirsiniz. Veya bunlar hakkında araştırmalar yapabilirsiniz. Daha önce sizde korku uyandıran konular artık aynı etkiyi yaratmayacak ve önemini kaybedecek. Bunun yerine daha başka şeyler önem kazanıyor. Bu arada hanım arkadaş ve yakınlarınız ile aranızdaki ilişkileri zorlamasanız iyi olacak. Duygular yerine aklınız ile hareket ederseniz, sorunlar ile başa çıkabilirsiniz. Aslında çözümleyici ve dikkatli bir tutum içinde bulunacaksınız ve arkadaşlarınız sizi destekleyecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU