Erkeklerde Sperm Kalitesini Artırmak

Son yıllarda önem kazanan doğal ve sağlıklı beslenme, bütünsel vücut sağlığı için önem kazanmaktadır. Vücudun sindirim sisteminden boşaltım sistemine, hatta üreme sistemine kadar her bir aşama beslenme ile alınan gıdalardan etkilenmektedir. Kısaca çocuk sahibi olmak isteyen ancak sperm değerlerinde sorun bulunan erkeklerin şansını arttırmak amacıyla beslenme konusunda da özen göstermeleri gerekmektedir.

Erkeklerde Sperm Kalitesi Hassasiyeti

Erkek kısırlık bulgularında sperm sayısı kadar, sperm hareketliliği ve yapısal bozukluklar da önemlidir. Sperm üzerindeki toksik etki özellikle büyük önem taşır. Beslenme konusunda pek çok besin içinde bu toksik maddelerin etkisini ortadan kaldıran anti-oksidan maddeler, sperm hareketini düzenleyen ve enerji kaynağı olarak destek sağlayan ajanlar ve sperm gelişiminde rol alan element ve vitaminler bulunmaktadır.

Eğer sağlıklı beslenmek yerine genellikle hızlı ve yağlı seçimler tüketiyor, işlenmiş paketli gıdaları tercih ediyorsanız, zaman içinde sperm kaliteniz ve sayınız da ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Sonuç olarak spermler sizin vücudunuza giren ve vücutta sindirilip kana karışan besinlerle yakından alakalıdır. Siz ne kadar doğru beslenirseniz, vücudunuz tarafından üretilen herşey de o kadar sağlıklı olacaktır.

İşte siz de sperm sayınızı arttırmak ve hareketlendirmek istiyorsanız, listelediğimiz 10 gıdayı beslenme düzeninize  hemen eklemeye başlayın.

1- İstiridye

İstiridye, çinko ile yüklü bir afrodizyaktır. Çinko ile yüklü olması, sperm üretimini, sperm hareketliliğini ve testosteron düzeyini artırmaya yardımcı olur. Çinko eksikliği iktidarsızlığa ve sertleşme bozukluğuna yol açar. İstiridyeler hem erkeklerde hem de kadınlarda libido düzenlenmesine yardımcı olduğu için eşinizle birlikte tüketebilirsiniz.

2- Yumurta

Yumurta protein açısından zengindir, aynı zamanda testiküler dokunun dejenerasyona uğramasına yardımcı olan E vitamini içerir. Beslenmenize yumurta eklemek, sperm sayısını ve doğurganlığı artırmaya yardımcı olacaktır. Yumurtalarınızı kaynatın. Onları bu şekilde yemek, amino asitler gibi besin maddelerin daha kolay emilmesine yardımcı olur.

3– Domates

Domatesin kırmızı rengi, doğurganlığı artıran likopene aittir. Aslında çalışmalar, likopenin sperm sayısını yüzde 70’e kadar yükselteceğini gösteriyor. Sperm anormalliklerini de azaltabilir. Ama doğal olanlarını tüketmeye çalışın.

4- Bitter Çikolata

Bitter çikolatanın ejakülat hacminizi, sperm sayınızı ve sperm hareketliliğini artırmaya yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Bitter çikolata kalp sağlığını korur ve kalp rahatsızlığı riskini en aza indirir. Kısaca aslında konu kakaodur. Kakaonun bakır dolu olduğunu ve çok miktarda çinko selenyum, elyaf ve potasyum içerdiğini bilmeniz yeterli olacak.

5- Somon

Somon tam bir Omega-3 yağ asidi hazinesidir. Bir Omega-3 yağ asidi olan dokosaheksaenoik asit (DHA), sperm için son derece gerekli bir yapı taşıdır.

Somon ayrıca mükemmel bir protein kaynağıdır. Potasyum ve B vitamini açısından da mükemmel bir seçimdir.

6- Yaban Mersini ve türevleri

Yaban mersini, ahududu, çilek ve böğürtlen gibi meyveler motilite ve sperm sağlığı için kritik olan C vitamini açısından zengindir. C vitamini aynı zamanda, sperm üretmek için gerekli olan anahtar amino asitleri oluşturur. Sperm sayınızın baş koruyucularından biri olan meyveleri kesinlikle atlamayın.

7- Keçiboynuzu 

Erkek kısırlığında en çok kullanılan bitkisel desteklerden biridir. Sperm ile yumurta etkileşimini sağlayan enzimlerin aktivitesini artıran vitaminleri ve önemli miktarda çinko içermektedir. Çinko, sperm üretimi için önemli anti-oksidan maddelerden biridir.

8- Sarımsak

Sarımsak selenyum ve B6 vitamini ile doludur. Bunların her biri sağlıklı sperm üretimine yardımcıdır ve testislerinize kan akışını geliştirir. Sarımsak ayrıca nitrik oksit sentaz da içerir; bu da sağlıklı ereksiyonunuz için önemlidir.

9- Kabak Çekirdeği ve Fındık

Kabak çekirdeği, kısırlık riskine sahip erkekler için en önemli besin kaynaklarından biridir. Bu tip gıdalarda sperm üretimine yardımcı olan L-Arginin bulunur. Sadece protein, omega-3 yağ asitleri, çinko ve E vitamini içerir; bunlar sperm sayınızı ve sperm yapınızı düzelten ajanlardır. Fındıkta bulunan protein aynı zamanda büyük bir enerji kaynağıdır ve çocuk sahibi olmaya çalışıyorsanız kesinikle ihtiyacınız olacak.

10- Dana Eti ve Sakatat

Kırmızı ette bulunan bir besin maddesi olan L-karnitin, sperm üretimi ve kalitesi açısından büyük önem taşıyor. Avrupa Androloji Akademisi araştırmasında, diyetleri besleyici madde ile desteklenen insanlar, sperm konsantrasyonlarını ve hareketliliklerini önemli ölçüde artırmışlar. Dahası en büyük artış, zayıf temel sperm düzeylerine sahip olan erkeklerde görülmüştür. O zaman kırmızı et ve hatta sakakt zamanı ama sakın küle dönecek kadar pişirmeyin!

Ve Tabii Su!

Önce sizin hayatınız için ve sonra yeni bir yaşam oluşturmak için su içmek çok önemlidir. İster kilo vermek, bağışıklık sisteminizi geliştirmek ister kurumuş ağzınızı nemlendirmek isteyin fark etmez, su en doğru içecektir. Su içmeniz, ürettiğiniz sperm miktarını da artırır.

Kaynak: https://www.bulenttiras.com/erkeklerde-sperm-kalitesini-arrtiracak-10-gida

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir