Çocuk Yapmadan Önce Planlama Aşaması

Hiç şüphesiz hepimiz çocuk yapmak isteriz. Lâkin çocuk yapmanın çok zor olması daha doğrusu çocuk büyütmenin zor olması bizleri biraz zor bir durumun içerisine doğru götürür. Bu nedenle de çocuk yapmaya karar vermeden önce maddi ve manevi hemen her açıdan içinde bulunduğumuz durumu tartmak, analiz etmek gerekir. Aksi halde ciddi bir sorun söz konusu olabilir.

Peki, Planlama ve Analiz Nasıl Olmalıdır?

İlk olarak maddi durumları gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bir çocuğunuz olması halinde siz bu çocuk için gerçekten sağlıklı ve kaliteli bir gelecek hazırlayabilir misiniz? Bunun için yeterli bir maddi gücünüz var mı? Yani, çocuğun bakımı, giyecekleri, beslenmesi ve eğitimi dahil olmak üzere hemen her türlü noktaya analiz ederek ilk aşama da maddi bir planlama yapmanız gerekmektedir. Aksi halde çocuğu büyüme aşamasın da ciddi bir maddi sorun yaşayabilirsiniz.

Diğer konu ise, işin manevi boyutudur. Sizin yeteri kadar vaktiniz var mı? İşiniz hangi düzeyde? Çocuğunuza yeterince vakit ayırma şansınız olur mu? Tüm bunları analiz etmeniz gerekir. Eğer bu açıdan da herhangi bir sorun yok ise ve çocuğunuzu sorunsuz bir şekilde yetiştirme şansına sahip olabilir iseniz herhangi bir sorun yaşamadan çocuk yapmaya karar verebilirsiniz. Aksi halde maddi ve manevi açıdan sorunlar yaşamanız halinde bu durum sizlere çok ciddi sorunların gün yüzüne çıkmasına neden olarak geri dönecektir ve çocuğun gelişimi noktasında da yetersiz olmanız kaçınılmaz olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir